Uvnitř mé hlavy

10. dubna 2017 v 7:00 | Viky |  Recenze
Tato kniha je téměř dokonalé debutní dílo mladé autorky Francescy Zappiy. Když jsem se rozhodovala, kterou knihu si vyberu jako své příští čtení, Uvnitř mé hlavy bylo skvělé rozhodnutí. Po dočtení jsem totiž měla šťastný pocit, že ne vše je tak zlé, jak se zdá. Jsem si jistá, že za to mohla ta kniha.


Název: Uvnitř mé hlavy
Originální název: Made you up
Autor: Francesca Zappia
Žánr: Světová literatura, pro děti a mládež, dívčí romány
Překladatel: Simona Klára Kučerová
Počet stran: 368
Vydavatelství: Euromedia group, Yoli
Hodnocení ostatních: 89%
Anotace: Alex je divná; alespoň tak ji vnímá její okolí. Přitom má jen vlasy červené jako kečup a fascinují ji živí humři v nádrži supermarketu, trpí paranoiou, že ji pronásledují komunisti nebo že jí někdo otrávil jídlo. Trpí totiž schizofrenií a plete si vlastní halucinace s realitou. Někdy jde obojí od sebe jen těžko rozlišit, jedinou její jistotou je mladší sestra Charlie a Kouzelná osmička, dětská hračka, se kterou se často radí. Pro jistotu má u sebe Alex taky fotoaparát a v případě nouze si věci a lidi fotí, aby měla jistotu, že nejsou jen jejím přeludem. Za přelud považuje nejdřív i Milese, nejdrsnějšího týpka ze školy. Nevymyslela si ho náhodou?
Proč by zrovna on měl mít o jejií společnost zájem?

Obálka: 2/2

Krásná, barevná, povedená. Jako příběh.

Zábava: 2/2
Některé pasáže, dialogy nebo jen myšlenky byly velice vtipné. Párkrát se mi stalo, že jsem se smála vážně nahlas.

Výtky a jiné: 1,5/2
Vytýkám snad jen to, že ve slovech občas chybělo poslední písmeno nebo jiné nešvary. Docela mě to rozčilovalo, ale ne nějak hrozně.
Kniha je čtivá, k tomuto citlivému tématu přistupuje autorka taktéž velmi, velmi citlivě. Nevyskočí s tím na vás jako: "Baf, schizofrenie!", ale opravdu ho jen tak nese vzduchem, ve kterém jde ovšem stále jemně cítit.
Ke konci jsem si s autorkou začala jednostraně povídat. Říkala jsem jí, že toto teda s Milesem udělat nemůže, že ho potřebuji! A ke konci jsem prostě jenom děkovala.Postavy: 2/2

Alex: osoba s výraznými vlasy a zvláštní povahou. Milá, paranoidní a stále na pozoru. Moc jsem si ji oblíbila a opravdu mě hrozně mrzelo, když jsem se s ní na konci knihy musela rozloučit. Dá se říct, že je naprosto normální až na to, že je schizofrenní. Neustále u sebe má foťák a fotí vše, u čeho se chce ujistit, že to není jen výplod její ustrašené mysli. Je nedůvěřivá, ale schopná si po čase utvořit krásný vztah. Miluje svou sestru Charlie a ona ji.

Miles: chová se jako drsňák, nevytváří si vztahy, "nemá" přátele ale uvnitř je to ten nejhodnější kluk pod sluncem, který by nenechal nikdo ve štychu. Jezdí za svou matkou do blázince, nesnáší svého otce a dělá různé zakázky pro různé lidi. Spřádá tak peníze, které jeho matku po odchodu z léčebny dostatečně uživí a za které bude moci žít bez svého tyranského manžela a Milesova otce.

Postavy byly jednoduše propracované a byla možnost je pořádně prozkoumat.

Celkem bodů: 7,5/8

Možná se vám zdá celý příběh jako jedno velké klišé, ale ono to je tak dokonale napsané, že ho v tom nemůžete vidět. Ač je to autorčino první dílo, je perfektní. Rozhodně doporučuji! Kniha je tak pěkně napsaná, že jednoduše zaujme.

Četli jste tuto knihu? Pokud ano, co si o ní myslíte? Pokud nečetli, jak na vás zatím působí?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Ami Ami | E-mail | Web | 14. dubna 2017 v 16:02 | Reagovat

Vyzerá dobre. Síce áno, trochu klišé to znie, ale ak hovoríš, že je to tak dobre napísané, skúsim sa na ňu popýtať v kníhkupectve a chcem si ju prečítať. Snáď aj ja z nej budem mať taký dobrý pocit. :)

2 Viky Viky | 15. dubna 2017 v 16:08 | Reagovat

[1]: Moc děkuji za komentář! Třeba se ti také bude líbit ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama